Pomiar oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego

Pomiar oświetlenia awaryjnego Poznań - GFS Piła - Pomiar oświetlenia ewakuacyjnego

Oświetlenie awaryjne stosowane jest podczas awarii zasilania urządzeń do oświetlenia podstawowego. Jego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu.

Oświetlenie ewakuacyjne ma za zadanie oświetlać drogę dla sprawnego i bezpiecznego wyjścia z budynku w przypadku awarii oświetlenia podstawowego. Oświetlenie awaryjne musi spełniać kryteria i parametry opisane w normach PN-EN 1838 i PN-EN 50 172.

Wymagania oświetlenia ewakuacyjnego w obiektach - przeglądy i serwisy:

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne zgodnie z rozporządzeniem, należą do urządzeń przeciwpożarowych. W związku z tym należy wykonywać przeglądy techniczne tychże instalacji zgodnie z zaleceniami producenta, jednak nie rzadziej niż 1 raz w roku.

W ramach przeglądu oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego podejmujemy następujące działania:

Profesjonalna obsługa systemów oświetlenia awaryjnego

Jako firma specjalizująca się w serwisie i obsłudze systemów przeciwpożarowych, zdajemy sobie sprawę z istotnej roli, jaką pełni oświetlenie awaryjne w zapewnianiu bezpieczeństwa w budynkach. Dlatego też chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka kluczowych kwestii dotyczących rodzajów oświetlenia awaryjnego, jego wymogów oraz konieczności regularnej kontroli i przeglądów.

Rodzaje oświetlenia awaryjnego

Oświetlenie awaryjne może przybierać różne formy, w zależności od specyfiki budynku oraz jego przeznaczenia. Wyróżniamy głównie dwa rodzaje: oświetlenie awaryjne zasilane z sieci oraz oświetlenie awaryjne zasilane bateryjnie. Pierwszy rodzaj jest zintegrowany z systemem ogólnego oświetlenia budynku i działa na zasadzie automatycznego przełączenia w razie awarii zasilania. Natomiast oświetlenie awaryjne zasilane bateryjnie jest niezależne od głównego źródła zasilania i działa na zasadzie wbudowanych akumulatorów.

Wymagane natężenie oświetlenia awaryjnego

Zgodnie z przepisami oraz normami bezpieczeństwa, oświetlenie awaryjne musi zapewniać odpowiednie natężenie światła, aby umożliwić szybką ewakuację osób z budynku w przypadku awarii. Oświetlenie awaryjne musi spełniać kryteria i parametry opisane w normach PN-EN 1838 i PN-EN 50 172.

Częstotliwość pomiarów i przeglądów oświetlenia awaryjnego

Regularne pomiary natężenia oświetlenia awaryjnego są kluczowe dla zapewnienia jego skuteczności w sytuacjach kryzysowych. Zaleca się wykonywanie pomiarów co najmniej raz w roku, jednak częstotliwość ta może być dostosowana do specyfiki budynku oraz wymogów lokalnych przepisów.

Dlaczego regularna kontrola oświetlenia awaryjnego jest tak istotna?

Regularna kontrola oświetlenia awaryjnego pozwala wykryć ewentualne usterki lub niedociągnięcia w funkcjonowaniu systemu i zapobiec sytuacjom, w których oświetlenie mogłoby nie zadziałać w przypadku rzeczywistej sytuacji awaryjnej. Dzięki temu można zapewnić pełne bezpieczeństwo dla osób przebywających w budynku.

Kto odpowiedzialny jest za regularne przeglądy oświetlenia awaryjnego?

Odpowiedzialność za regularne przeglądy oświetlenia awaryjnego spoczywa na właścicielu budynku lub osobie zarządzającej obiektem. W zależności od rodzaju budynku i jego przeznaczenia, przeglądy mogą być wykonywane przez odpowiednio przeszkolony personel lub zewnętrzne firmy specjalizujące się w obsłudze systemów przeciwpożarowych.

Czy w każdym budynku powinno być zainstalowane oświetlenie awaryjne ?

Zgodnie z przepisami budowlanymi, oświetlenie awaryjne jest wymagane w większości budynków użyteczności publicznej, takich jak biurowce, hotele, szpitale czy centra handlowe. Jednak nawet w budynkach mieszkalnych instalacja oświetlenia awaryjnego może być bardzo pomocna w przypadku sytuacji awaryjnej, dlatego warto rozważyć jej zastosowanie również w tego typu obiektach.

W naszej firmie dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić Państwu kompleksową obsługę systemów oświetlenia awaryjnego, dbając o bezpieczeństwo i pełną funkcjonalność urządzeń. Dzięki naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi możemy zagwarantować Państwu spokojny sen, wiedząc, że Wasze budynki są odpowiednio zabezpieczone przed zagrożeniami pożarowymi. Wykonywanie regularnych przeglądów instalacji oświetlenia awaryjnego wydłuża żywotność instalacji oraz przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom obiektu!

Zapraszamy GFS Piła : Pomiar oświetlenia awaryjnego Poznań, Czarnków, Trzcianka, Złotów, Chodzież, Wałcz